WYCIECZKI DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH



    Osoby z ograniczeniami ruchowymi muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami podczas zwiedzania Krakowa. Stolica Małopolski pod tym względem jest umiarkowanie przystosowana dla ruchu turystycznego osób na wózkach inwalidzkich. Wiele chodników czeka na nową nawierzchnię i dobrze wyprofilowane krawężniki, w centrum Krakowa dominuje nawierzchnia brukowana, na pewnych odcinkach trudna do pokonania dla wózków.

    Pomimo oczywistych utrudnień, sytuacja w ostatnich latach uległa zdecydowanej poprawie. Sam Rynek Główny, jak i najważniejsze ulice wychodzące z Rynku (Grodzka, Floriańska, Szewska) zyskały nowy bruk o delikatnej fakturze. Obecnie (październik 2013) trwają prace przy zmianie bruku w Kwartale Uniwersyteckim. Bez trudu można tam poruszać się na wózkach dla niepełnosprawnych. We wszystkich najważniejszych zabytkach ustawione zostały rampy bądź też zniwelowane zostały stopnie czy krawężniki.

    Nieco trudniejsza sytuacja panuje na krakowskim Kazimierzu, który wciąż czeka na rewitalizacje. Ale i tutaj sytuacja ulega poprawie (aktualnie (październik 2013) kładziona jest mowa nawierzchnia przy ul. Warschauera, trwa także remont w Synagodze Remuh). W bezpośrednim sąsiedztwie Dzielnicy Żydowskiej znajduje się parking dla autobusów turystycznych, do wszystkich synagog i kościołów można dostać się nie pokonując zbędnych odległości.

    Z możliwości zwiedzania wykluczone są wszystkie krakowskie kopce. Kopiec Krakusa i Kopiec Wandy to miejsca odludne, prowadzi do nich gliniana i nierówna ścieżka. Na kopiec Tadeusza Kościuszki wchodzi się po kilkunastu schodach, później dopiero po dość równym, acz mocno pochyłym bruku. Kopiec Józefa Piłsudskiego , choć potencjalnie dostępny, znajduje się z dala od szlaków komunikacyjnych w środku Lasku Wolskiego.
    Ponadto utrudnione jest zwiedzanie niektórych klasztorów poza centrum Krakowa. Do klasztoru Ojców Benedyktynów w Tyńcu prowadzi nierówna szutrowa droga, podobna sytuacja panuje na drodze do klasztoru Ojców Kamedułów. Dla odróżnienia łatwo jest dojechać oraz poruszać się w klasztorach Ojców Cystersów w Mogile oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

    Te oczywiste trudności łagodzone zostają życzliwym nastawieniem osób odpowiedzialnych za wstępy do płatnych krakowskich muzeów, kościołów czy synagog. Zawsze warto poprosić o możliwość nieodpłatnego zwiedzenia danego zabytku, pamiętając, że każdorazowa jest to decyzja nadzorującego danym obiektem i że trzeba to zrobić z kilkudniowym wyprzedzeniem.

    Organizatorów wycieczek do Krakowa planujących wyjazd z udziałem osób niepełnosprawnych prosimy o wcześniejszy kontakt celem ustalenia szczegółów zwiedzania.

    Poniżej przedstawiamy najważniejsze trasy zwiedzania Krakowa:

  1.  Droga Królewska (Wawel i Stare Miasto)
  2.  Szlak Jana Pawla II
  3.  Żydowski Kazimierz
  4.  Miejsca sakralne poza centrum Krakowa: Łagiewniki, Tyniec, Mogiła

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
os. Ogrodowe 18/23, 31-916 Kraków
tel. +48 885 616 358
WYCIECZKI PO KRAKOWIE
WYCIECZKI PO MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT
TANIE NOCLEGI
W KRAKOWIE
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
GRUPY PRACOWNICZE
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA