SANKTUARIUM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II



  Sanktuarium św. Jana Pawła II powstaje z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza. To tutaj, czyli na krakowskie Łagiewniki ma zostać przeniesione Centrum 'Nie lękajcie się' znajdujące się obecnie przy ul. Kanoniczej. Dodatkowym argumentem za budową Sanktuarium właśnie na Łagiewnikach w pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajdują się byłe Zakłady Sodowe 'Solvay', w których pracował Karol Wojtyła podczas II wojny światowej. Argumentem przeciwko budowie Sanktuarium w Łagiewnikach jest niestabilny teren poprzemysłowy. Z tym jednak problemem poradzono sobie poprzez wbicie kilkudziesięciu pali w niestabilny grunt, jako podstawę fundamentów.

  Nowo powstałe Sanktuarium jest budowlą piętrową, na którą składają się przestronny kościół górny oraz mniejszy kościół dolny, otoczony kaplicami. Obie części Sanktuarium są godne zobaczenia.

  Drzwi wejściowe

  Obok Ojca Świętego stoją: św. Siostra Faustyna, Sługa Boży Jerzy Ciesielski, św. Joanna Beretta Molla, bł. Pier Giorgio Frassati, bł. Jerzy Popiełuszko oraz św. Brat Albert.

  Kościół dolny stanowi małą centralną przestrzeń otoczoną szeregiem kaplic i oratoriów. Ściany boczne zdobią następujące obrazy:

  Pielgrzymka Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej - wizerunek MB Kalwaryjskiej. Na obrazie ukazany został Jan Paweł II wręczający Matce Boskiej złotą różę. Jest to nawiązanie do rzeczywistej sytuacji z roku 1987, wówczas to z okazji stulecia koronacji obrazu Ojciec Święty odwiedził Kalwarię Zebrzydowską i przekazał ów dar. Obraz został namalowany przez Teresę Śliwkę-Moskal i Piotra Moskala.

  Pielgrzymka Jana Pawła II do Mariazell - wizerunek MB z Bazyliki Mariackiej w Mariazell, postać Jana Pawła II z kardynałem Wiednia Franzem Koenigem, Prymasem Polski kardynałem Józefem Glempem i arcybiskupem Józefem Michalikiem - namalowane przez Jana Chrząszcza.

  Pielgrzymka Jana Pawła II do Lourdes - wizerunek MB z Lourdes, postać Jana Pawła II i biskupa krakowskiego Franciszka Macharskiego - namalowane przez Antoniego Górnika.

  Pielgrzymka Jana Pawła II do Fatimy - wizerunek MB Fatimskiej, postać Jana Pawła II oraz biskupa Stanisława Dziwisza i siostry Lúcii Santos - namalowane przez Antoniego Górnika.

  Pielgrzymka Jana Pawła II do Częstochowy - wizerunek MB Częstochowskiej, postacie Jana Pawła II oraz biskupa Stanisława Dziwisza i kardynała Stefana Wyszyńskiego - namalowane przez Teresę Śliwkę-Moskal i Piotra Moskala.

  Altötting - spotkanie Jana Pawła II z kardynałem Josephem Ratzingerem (późniejszym papieżem Benedyktem XVI) - namalowane przez Marcina Kołpanowicza

  W niszy wizerunek Jana Pawła II i świętych, kanonizowanych za Jego pontyfikatu: św. Jadwigi (kanononizacja w 1997), św. Alberta (kanononizacja 1989), św. Kingi (kanononizacja 1999), św.Rafała Kalinowskiego (kanononizacja w 1991), św. Jana z Dukli (kanononizacja w 1997), św. Faustyny Kowalskiej (kanononizacja w 2000), św, Edyty Stein (kanononizacja w 1998), św. Maksymiliana Marii Kolbego (kanononizacja w 1982), św. bpa. Józefa Sebastiana Pelczara (kanononizacja w 2003), św. Siostry Urszuli Ledóchowskiej (kanononizacja w 2003). ( fot.1) ( fot.2)

  Kaplice

  Kaplica św. Kingi z solną figurą świętej patronki dłuta Piotra Starowicza oraz solnymi płaskorzeźbami Niewierny Tomasz (Piotra Starowicza), Ostatnia Wieczerza (Piotra Starowicza), Wesele w Kanie Galilejskiej (Marka Stachury), Rzeź Niewiniątek (Jana A.Banasia i Jacka Telepety), Ucieczka do Egiptu (Jana A.Banasia i Jacka Telepety), Chrystus nauczający (Marka Stachury).

Kaplica Kapłańska (Najświętszego Sakramentu) - w środkowej części kaplicy położona została płyta z grobu Jana Pawła II sprzed beatyfikacji a na niej relikwiarz z krwią św. Jana Pawła II. W czterech gablotach umieszczono pamiątki po Ojcu Świętym. W Kaplicy Kapłańskiej znajduje się tabernakulum dla dolnego kościoła. Wygląd kaplicy przypomina wnętrze Krypty Świętego Leonarda w Katedrze Wawelskiej. Nawiązuje to do mszy prymicyjnej Karola Wojtyły, która odbyła się w tejże Krypcie 2 listopada 1946 roku.

  Kaplica Pojednania z konfesjonałami, w sanktuarium możliwa jest spowiedź święta w określonych godzinach.

  Oratoria

  Maryi Matki Boskiej Piekarskiej ufudowana przez Diecezję Katowicką

  Maryi Matki Boskiej Ludźmierskiej - kaplica powstaje z inicjatywy parafii w Ludźmierzu. Centralnym elementem jest figura Matki Boskiej Ludźmierskiej z berłem.

  Św. Jadwigi Królowej z obrazami Kanonizacja św. Jadwigi Andegaweńskiej na krakowskich Błoniach oraz Chrzest Litwy.

  Maryi Matki Boskiej Częstochowskiej - w kaplicy na chwilę obecną umieszczono jedynie kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

  Św. Jakuba Starszego - kaplicę zdobi figura św. Jakuba Starszego, na ołtarzu zaś laska pielgrzyma oraz muszelka. Są to znaki charakteryzujące wiernych pielgrzymujących do Santiago de Compostela, miejsca pochówku św. Jakuba. Istnieją plany włączenia Sanktuarium w polską część Drogi Świętego Jakuba.

  Maryi Santa Maria Maggiore w Rzymie - oprawę wizerunku namalowała krakowska artystka Teresa Śliwka-Moskal, w ścianę kaplicy zostały wmurowane cegły z drzwi świętych z Bazyliki Papieskiej Matki Boskiej Większej w Rzymie oraz z Bazyliki św. Jana na Lateranie

  Marki Boskiej Loretańskiej - wystrój zawdzięcza kaplica włoskiej firmie BRAU (Battistelli Roccheggiani Architettura Urbanistica) i jej pracownikom Marco Battistelli oraz Sergio Roccheggiani, który w połowie 2016 roku ukończyki jej wystrój. Na projekt liturgiczny wpłynął także Francesco Pierpaoli. W ołtarzu kaplicy ukazana jest postać Matki Boskiej Loretańskiej, nad figurą widnieje napis 'Hic verbum caro factum est' (Tu Słowo stało się ciałem). Takiż sam napis zdobi wejście do Świętego Domu Matki Boskiej w Loreto. Istnienie kaplicy jest związane z uroczystym obchodem 700-lecia pierwowzoru w Loreto. Wówczas, tj. 15 sierpnia 1993 roku Ojciec Święty Jan Paweł II opublikował uroczysty list, w którym zawarł powyższe słowa.

  W Kolumbarium znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Guadalupe, w kryptach pochowani zostali kardynałowie: Andrzej Maria Deskur oraz Stanisław Nagy.

  Kościół górny zajmuje przestrzeń równą kościołowi dolnemu oraz wszystkim przylegającym kaplicom i oratoriom. Na środku widnieje herb papieski Jana Pawła II. W kościele przykuwają uwagę mozaiki wykonane przez Marko Ivana Rupnika. Przedstawiają one: ' 'Przejście przez Morze Czerwone', 'Zesłanie Ducha Świętego', 'Ewa podająca owoc Adamowi', 'Wypędzenie demonów', 'Jezus uciszający burzę', 'Ostatnia Wieczerza', 'Uzdrowienie ślepca', 'Cud w Kanie Galilejskiej'.

  Mozaika w ołtarzu głównym ukazuje scenę Pokłonu Trzech Króli przed Jezusem i Maryją w obecności św. Jana Pawła II. Poniżej ukazano Jezusa podającego ręce Adamowi i Ewie i wyciągającego ich z paszczy demona. Paszcza demona zablokowana jest przez poprzeczną belkę krzyża.
  W górnym kościele znajduje się chrzcielnica. Mozaiki tam wykonane ukazują 'Złożenie do grobu' oraz świętego Piotra
  Po przeciwnej stronie znajduje się tabernakulum i tam widnieją sceny: 'Maria i Marta z Jezusem Chrystusem', 'Modlitwa w Ogrójcu' oraz 'Przemienienie chleba i wina'.

  Na co zwrócić uwagę:

  • Relikwie św. JP II w dolnym kościele
  • Mozaiki M. I. Rupnika
  • Pochówki kard. A. Deskura i St. Nagyego

Str. główna >Zab. Krakowa> Łagiewniki > Sanktuarium św. Jana Pawła II
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT