Strona główna >Zabytki Krakowa > Stare Miasto > Pałac Spiski
  PAŁAC SPISKI
  RYNEK GŁÓWNY 34


  Ośmioosiowa fasada czterokondygnacyjnej niezwykle reprezentacyjnej kamienicy skrywa długą historię, dokumentującą dzieje miasta. Zwarta jednolita fasada nie wskazuje na perypetie budynków w tej osi krakowskiego rynku. Właściwie domyślać się jedynie można, iż kamienica powstała przez połączenie działek: pierwotnego Pałacu Spiskiego oraz kamienicy Schedlów. Nazwa "Spiski" przeszła na budynek od zamieszkującego ją w XVII i XXVIII wieku dziedzicznie starostę spiskiego, chodzi tu o cztery pokolenia Lubomirskich: Sebastiana, Stanisława, Jerzego Sebastiana i Jerzego Dominika.
  To w pałacu zrealizowane zostanie w XVIII wieku pierwsze przedstawienie teatralne, co będzie zaledwie początkiem związków kamienicy z muzami. W kolejnych wiekach w byłej sali balowej starosta brzegowski Jacek Kluszewski zorganizuje scenę dla sztuk polskich i niemieckich, nie obędzie się bez przedstawień cyrkowych. Pod koniec XVIII wieku dojdzie do połączenie przestronnego Pałacu Spiskiego z sąsiadującym Pałacem Pod Krzysztofory, co zostanie wykorzystane już po III rozbiorze Polski - w gmachach rozlokowane zostaną urzędy, agendy rządowe, służbowe apartamenty gubernatorów.
  Pałac traci swój charakter rezydencji miejskiej, na parterze działają sklepy i cukiernie. Kolejne lata to wykorzystanie wnętrz na redakcję IKC, gimnazjum żeńskie, kino (Kineton, Złuda, Zachęta). Ostatecznie wielki remont z adaptacją wnętrz zachowanych po dzień dzisiejszy przeprowadzony na koszt restauratora i przedsiębiorcy Franciszka Macharskiego właściciela "Hawełki". Wspomniana przebudowa w celach zapewnienia funkcjonalnych wnętrz dla delikatesów i restauracji zrealizowana została przy udziale Ludwika Wojtyczki, Kazimierza Wyczyńskiego, Włodzimierza Tetmajera. Ale tradycje teatralne i okołoteatralne kultywowane były jeszcze przez długie lata: szopki satyryczne "Kukiełki u Hawełki" stały się dla krakowian kolejnym powodem, by zajrzeć do zacnej kamienicy.

  Literatura:

  Waldemar Komorowski, Aldona Sudacka, Rynek Główny w Krakowie, Ossolineum, Wrocław 2008

  Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Wydawnictwo WAM, Kraków 2006
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT