Str. główna>Zabytki Krakowa>Wesoła> Kościół Jezuitów
  BAZYLIKA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA
  (KOŚCIÓŁ JEZUITÓW NA KOPERNIKA)



  Historia krakowskich jezuitów związana była od początków związana z kościołami św. Szczepana i św. Barbary, następnie powstała przestronna świątynia na ul. Grodzkiej, czyli kościół św. św. Piotra i Pawła. Kasata zakonu z roku 1773 doprowadziła do zaanektowania budynków wyżej wymienionych kościołów na potrzeby parafii, obiekty niesakralne (dom profesów, kolegium jezuickie, nowicjat) przejęte zostały przez rozmaite organizacje (sąd etc.).

  Jezuici powrócą do Krakowa w roku 1867, w trzy lata później na Wesołej wzniesiona została kaplica według projektu Ludwika Beyma. Już w następnym roku ksiądz Stanisław Stojałowski założył Stowarzyszenie Apostolstwa Modlitwy oraz duszpasterstwo otwarte na każdą prośbę spowiedzi świętej. Nieduża kaplica szybko okazała się zbyt szczupłą dla licznych nawiedzających świątynię propagującą kult Serca Jezusowego. W 1903 w czasopiśmie „Posłaniec Serca Jezusowego” ogłoszono zamiar wzniesienia większego kościoła. Zgodnie z praktyką tamtych czasów w celu uzyskania odpowiedniego projektu architektonicznego ogłoszono otwarty konkurs, w którym wzięli udział wybitni artyści-planiści: Antoni Wiwulski, Teodor Talowski, Józef Pokutyński, Juliusz Meyreder, Józef Krupierz, Friedrich Ohmann. W rezultacie długich procedur i przeliczenia uzyskanych funduszy składkowych w 1907 roku zdecydowano się na skromny projekt Franciszka Mączyńskiego.

  Kamień węgielny pod nowy budynek poświęcony został przez biskupa pomocniczego krakowskiego Anatola Nowaka w listopadzie 1909 r. Już w następnym roku wystartowały prace budowlane, tempo działań było na tyle skuteczne, iż już w dwa lata później oddano świątynię w stanie surowym. Do konsekracji kościoła doszło jednak dopiero po zakończeniu działań wojennych w 1921 roku, poświęcenia dokonał ten sam biskup, który rozpoczynał to założenie w 1909 roku. Wyposażenie świątyni i jego urządzenie przeciągnęło się do lat 60-tych XX wieku. W 1960 roku papież Jan XXIII nadał jezuickiemu kościołowi rangę bazyliki mniejszej, w kilka lat później budynek wpisany został na listę krakowskich zabytków przez miejskiego konserwatora zabytków... (strona 2)



  Literatura:

 • Edward Stoch SJ, Michał Rożek: Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, Wydawnictwo WAM Kraków 2007

 Na co zwrócić uwagę:

 • Malowidła Jana Bukowskiego
 • Mozaiki Wojciecha Pieczonki SJ
 • Rzeźby Xawerego Dunikowskiego
 • Pomnik Franciszka Mączyńskiego
 • relikwie bł. Jakuba Beyzyma

Osoby związane z kościołem:

 • Franciszek Mączyński
 • Piotr Stachiewicz
 • Leonard Stroynowski
 • Xawery Dunikowski
 • Jan Bukowski
 • Wojciech Pieczonka
 • Karol Hukan

KOŚCIÓŁ
JEZUITOW
WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT